Hıdırellez ritüelleri neler? Hıdırellez duası nasıl edilir, dilek nasıl dilenir?

Baharın gelişini müjdeleyen bir bayram olan Hıdırellez, Türk kültüründe birçok Balkan ve Orta Asya ülkesinde kutlanıyor. Hıdırellez, Hızır ile İlyas’ın buluştuğu ve baharın başlangıcını müjdelediği gün olarak kabul ediliyor. Bu bayram, genellikle 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanır ve eski Türk inancına göre, bu gün duaların kabul olduğuna inanılır. 

HİDİRELLEZ NE ZAMAN?

Hıdırellez 2024 yılında 5 Mayıs Pazar akşamı başlayacak, 6 Mayıs Pazartesi ikindi ezanında bitecek.

HIDIRELLEZ DUASI NASIL YAPILIR?

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah Muhammeden Resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensinr deryada erdim murada amin.

HIDIRELLEZ DİLEĞİ NASIL DİLENİR?

Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın genel açıklaması ve dokunduğu feyiz ve bereketin olacağıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının talep ettiğin küçük bir şahsiyetlersa Hızır’ın kendilerine yardım vereceğine inanırlar. Aynı zamanda kırmızı kostüme bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca gideceğinin yerine gitmeyi bekleyenler. Bazı kimseler de ateşe yakıp, dilek dileyenler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlar.
Hıdrellezde baht açılış törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir. Bu törenlere İstanbul ve çevresinde “baht açma”, Denizli ve çevresinde “bahtiyar”, Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara film atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “mani çekme” adı verilir .

HIDIRELLEZ NASIL KUTLANIR?

Hıdrellez kutlamaları genel olarak dağıtım, ağaçlık alanlarında, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi açık bu şekilde Hıdırlık denildiği de olur. Hıdrellez zamanı baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiğinde sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugün kırlardan çiçek veya ot toplayıp kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün olarak iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanırsa gençleşip güzelleşeceğine inanılır. Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın genel açıklaması ve dokunduğu feyiz ve bereketin olacağıyla çeşitli uygulamalar yapılır.

Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının talep ettiğin küçük bir kişi olanlara Hızır’ın kendilerine yardım vereceğine inanırlar. Aynı zamanda kırmızı kostüme bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca gideceklerin yerine gitmeyi bekleyenler. Bazı kimseler de ateşe yakıp, dilek dileyenler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlar. Hıdrellezde baht açılış törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x