Sivrisinek kovan ürünlere dikkat

Aleyna Sevim – Yaz mevsimiyle sivrisinek ısırıkları artıyor. Önlem olarak kullanılan sprey ve kremler için ise uzmanlar uyarıda bulunuyor. Uzmanlara göre sinek kovuculardaki en riskli madde DEET. İçeriğinde yüzde 30’dan fazla DEET olan solüsyonlar zehirleme riski barındırıyor. Sinek kovucu kimyasallar yanlış ya da fazla kullanımda deride tahrişe neden olabiliyor. 

‘Eczaneden alınmalı’ 

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden dermatoloji uzmanı Dr. Elif Afacan Yıldırım, “DEET’in yoğun olduğu ürünler tercih edilmemeli. Çocuklar, ellerini çok sık yüzlerine götürdükleri için yüze uygulanmamalı. Ciltte yara, kesik varsa sprey püskürtülmemeli, üst üste uygulanmamalı ve firmanın önerdiği şekilde kullanılmalı. Sprey ya da krem sonrası ciltte reaksiyon olursa doktora başvurulmalı. Sinek kovucular eczanelerden alınmalı” dedi. 

‘Sineklik olmalı’

Acıbadem Ataşehir Hastanesi’nden Dr. Züleyha Özgen: “Kapı ve pencerelerde sineklik olmalı. Az DEET içeren sinek kovucu ürünler kullanılmalı. Yüzde 30 ve üzeri ek koruyuculuk sağlamıyor. Yoğun konsantrasyon zehirleme riski taşıyor. Yaralara ve çocukların yüzlerine uygulanmamalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x